top of page
co je v praci_ENG_banner_1920x1080 kopie

ČO JE V PRÁCI

ŽENY VO VEDE A TECHNIKE

Nie je konečne načase povedať dievčatám, že sú múdre?

 

Americká telekomunikačná firma Verizon sa v roku 2014 rozhodla zvýšiť povedomie o tom, ako na prvý pohľad neškodné stereotypné usmernenia rodičov môžu nevedome zabrániť rozvoju potenciálu dievčat vo veľmi dôležitých fázach dospievania. Napriek tomu, že až 66 % dievčat má v štvrtej triede rado vedu a matematiku, len 18 % z nich sa týmto oblastiam venuje na vysokej škole.

Podporme spoločne dievčatá v ich zvedavosti, záujme a tvorivosti už detstva. Nechajme im v rukách vŕtačku, ak s ňou rady pracujú, a kašlime na zašpinené šaty!

Na Medzinárodný deň žien v roku 2017 sa spoločnosť Microsoft rozhodla reagovať na fakt, že iba 7 % patentov v USA vlastnia ženy.

Vo svojej kampani ukázala ženské vzory a motivovala mladé ženy a dievčatá, aby sa stali vynálezkyňami. A nielen to, v Microsofte zároveň spustili aj globálny program na ich podporu.

If she can see her, she can be her. / Keď ju uvidí, môže sa ňou stať aj ona.

934 laureátov a 28 organizácií získalo Nobelovu cenu v rokoch 1901 až 2020. Z toho iba 57 žien. A z to: za ekonómiu 2, za fyziku 4, za chémiu 7.

NOBEL02.jpg

INŠPIRATÍVNE ŽENY VO VEDE

V roku 2020 Nobelovu cenu za chémiu prvýkrát udelili dvom ženám, biochemičkám, naraz – za vývoj metódy na úpravu génov Američanke Jennifer Doudna (vľavo) a Francúzke Emmanuelle Charpentier (vpravo).

Charpentier&Doudna.png

Image Credit: Jennifer A. Doudna. © Nobel Prize Outreach. Photo: Brittany Hosea-Small.
Emmanuelle Charpentier. © Nobel Prize Outreach. Photo: Bernhard Ludewig.

Prečítaj si viac o ženách, ktoré zmenili svet vedy a neváhaj sa inšpirovať: https://www.nobelprize.org/womenwhochangedscience/

A NEZABUDNI, NEBYŤ BERTHY, NIE JE MERCEDES!

Viac o jej živote a vynálezoch ti už porozprávajú parádne svetové vedkyne:

VEDKYNE01.jpg

Margaret Hamilton je americká počítačová vedkyňa, systémová inžinierka a majiteľka firiem. Bola riaditeľkou divízie softvérového inžinierstva v Massachusetts Institute of Technology (MIT) Instrumentation Laboratory, ktorá vyvinula palubný letový softvér pre program NASA Apollo, ktorý pomohol dostať človeka na Mesiac. Neskôr založila dve softvérové spoločnosti.

VEDKYNE02.jpg

Katie Bouman bola doktorandkou v odbore počítačovej vedy a umelej inteligencie na Massachusetts Institute of Technology (MIT). Riadila team na vytvorenie algoritmu, ktorý viedol k vzniku úplne prvej fotografie čiernej diery v srdci galaxie Messier 87, asi 55 svetelných rokov od Zeme. Na fotke so stĺpcami pevných diskov s dátami prvých obrázkov čiernej diery. 

Pozri si jej TED talk.

VEDKYNE03.jpg

Marita Cheng je generálna riaditeľka a zakladateľka Aubot, startupu zameraného na vývoj robota určeného pre ľudí so zdravotným postihnutím a pre deti s rakovinovými ochoreniami. Vďaka tomuto robotovi mohli deti virtuálne navštevovať školu. Bola aj spoluzakladateľkou aplikácie Airpoly, ktorá umožňuje zrakovo rozpoznávať a pomenúvať objekty v reálnom čase. Založila i neziskovú organizáciu Robogals, ktorá podporuje mladé ženy v strojárenskom odvetví. Vďaka Robogals prebehlo viac ako 70 000 workshopov robotiky po celom svete.

Ak chceš vedieť viac o ženách, ktoré menia svet v oblasti vedy, techniky, strojárstva a matematiky, pozri sem: shecanstem.com

A o inšpiratívnych ženách v slovenskom IT a programoch na podporu dievčat sa dozvieš zasa viac tu: www.ajtyvit.sk

VEDKYNE05.jpg

Mirka Uhnak sa dostala do rebríčka Forbes 30 pod 30 vďaka tomu, že vytvorila program Mini Tech MBA. Ide o semestrálny vzdelávací program v oblasti IT, určený špeciálne pre ženy, má ich motivovať a rozvíjať ich potenciál. Okrem znalosti technológií sa program zameriava aj na osobnostný a kariérny rast každej účastníčky. 

 

Program Budúcnosť INAK je 3-ročný mimoškolský program pre mladých vo veku od 11 do 15 rokov. Cieľom je podporovať ich digitálne zručnosti, tvorivosť a podnikavosť a pomôcť im tak zvýšiť šance na ďalšie kvalitné štúdium a v budúcnosti lepšie uplatnenie na trhu práce. 

Bonnie Ross ako vývojová inžinierka videohier a viceprezidentka spoločnosti Xbox Game Studio vedie štúdio 343 Industries, ktoré spravuje aj vývoj videoherných bestsellerov HALO.

Úspešné firmy na Slovensku, ktoré vyvíjajú hry a podporujú mladých ľudí, aby sa k nim pridali, sa združujú v Slovak Game Developers Association. Lucia Šicková, spoluzakladateľka spoločnosti PIXEL FEDERATION, vysvetľuje, že aj na Slovensku existuje priestor realizovať sa v oblasti herného priemyslu.

SKY IS THE LIMIT

V Pixel Federation podporujú vzdelávanie a radi zdieľajú vedomosti a skúsenosti. Ako herná firma sa venujú programovaniu, grafike, game dizajnu, ale aj online marketingu, analýze, community managementu a veľa ďalším craftom. Zaregistruj sa na ich MeetUps!

 

Sygic, Leaf, Pixel Federation a HubHub spoločne vytvorili vzdelávací program Butterfly Effect, ako platformu, kde sa digitálne firmy delia o svoje skúsenosti s mladými ľuďmi.

 

Komplexné vzdelávanie v oblasti tvorby digitálnych hier poskytuje aj Hemisféra

Stále častejšie by sme mali zviditeľňovať ženy, ktoré pomohli formovať svet vedy a techniky. Nemôžeme si predsa dovoliť plytvať potenciálom a talentom polovice našej populácie. Inšpirujme dievčatá, aby sa venovali prírodným vedám, technike, strojárstvu a matematike a zdvojnásobíme počet tých, čo môžu svet meniť k lepšiemu.

bottom of page