top of page
devatoroBABYoprava.jpg

VEDIA BABY DRŽAŤ SPOLU?

JASNÉ, ŽE VEDIA.

Ale fakt je, že pod vplyvom rodových stereotypov sa vzájomnej spolupráci ani zdravej súťaživosti veľmi neučia.

Kým u chlapcov sa odmalička podporuje zdravá konkurencia a sebadôvera, u dievčat sa často tieto vlastnosti považujú za nežiaduce. Naopak, asertivita či ambicióznosť sa považujú za „neženské“.

 

Niet divu, že muži sú zvyčajne spokojní s konkurenciou a vidia víťazstvo a prehru ako súčasť hry. Po svojom víťazstve sa zriedka cítia vinní voči ostatným a nemajú problém priateliť sa so svojimi súpermi.

 

USPESNAZENA.jpg

To, čo vyzerá ako nepriateľské súperenie medzi ženami, môže v skutočnosti maskovať potláčané pocity neistoty a strach z úspechu. Navyše mýtus krásy dievčatám od raného veku vštepuje, aby sa porovnávali s inými ženami, najmä s tými z fotošopu. Snehulienke závidí krásu macocha, Popoluške zasa nevlastná sestra. Omnoho dôležitejšie než závisť a konkurencia sú však vzájomná podpora a spolupráca žien.

ŠESŤ RÁD PRE DNEŠNÉ DIEVČATÁ:

sestrad.jpg

Často pomôže maličkosť, no niekedy môže ísť aj o vážnejšiu situáciu: Možno ju upozorníš na zvyšky obeda medzi zubami alebo jej požičiaš gumičku do vlasov. Alebo sa pripojíš k neznámej, na ktorú v autobuse pokrikuje banda chalanov, a tváriš sa, že sa poznáte. Alebo spolu so spolužiačkou pripravíte mega digitálny projekt o zmene klímy a ty nepochváliš len jej nové tričko, ale aj skvelý nápad.

PODPORA.jpg

Ako je to so súťaživosťou žien? Prečítajte si viac TU.

Zdroj: Odvážne, nie perfektné (Ľubica Rozborová & Jana Cviková) v knihe Valentina Sedileková (2019): Chuť žiť

bottom of page