top of page
VIOLENCE_banner.png

ČO JE Násilie

VAROVNÉ SIGNÁLY PRE ŽENY

Rozpoznať násilníka nie je jednoduché. Často v začiatkoch vzťahu pôsobí ako veľmi milujúci a pozorný chlapec či muž a k násiliu dochádza až vtedy, keď si je náklonnosťou partnerky istý.

KONTROLA

Úprimný záujem o to, ako tráviš voľný čas, o tvoje koníčky, o tvojich priateľov a priateľky, je, samozrejme, veľmi pekný a normálny. Problém nastáva vtedy, keď záujem prerastie do kontroly a obmedzovania. Ak chceš ísť s kamoškou na kávu alebo si zatancovať a predtým sa musíš najprv spýtať svojho frajera, či ti to dovolí a nedajbože máš ešte aj strach z toho, ako zareaguje, nie je to v poriadku.

 

V zásade platí, že je normálne, ak sa o teba zaujíma. Nie je normálne, ak ti niečo zakazuje a ak ťa stále kontroluje, kde a s kým si. Nie je normálne, ak ti každých päť minút píše, keď si niekde vonku, prípadne ti vyčíta, že si mu hneď neodpísala. Takisto nie je normálne, ak sa znenazdajky objaví bez tvojho pozvania v podniku, kde máte s kamoškou babský večer.

 

Každý z nás má právo na svoje súkromie. Kedysi sme na doručovanie bežných správ používali listy a listové tajomstvo je dodnes chránené. Rovnako ako nikto nemá právo otvárať naše listové zásielky, nemá nikto právo kontrolovať našu emailovú schránku alebo telefón.

 

Ak od partnera dostaneš nový telefón a už predtým sa ti nejaké veci na jeho správaní nepozdávali, daj si ho niekomu technicky šikovnému, komu dôveruješ, pozrieť, či ti na pozadí nebeží soft, ktorý špehuje tvoju polohu alebo bez tvojho vedomia kopíruje a odosiela tvoje správy a fotky.

Aby sa takéto softvéry dostali do tvojho telefónu, stačí ho dať na pár minút do ruky inému človeku. Chráň si svoje súkromie, chráň si svoj telefón.

IZOLÁCIA

Jasné, že keď sme zamilovaní, chceme počas prvých mesiacov tráviť s milovaným človekom čo najviac času. Odlíšiť túžbu po tebe od snahy o tvoju izoláciu je naozaj na začiatku vzťahu veľmi ťažké. Jedným z prvých signálov snahy o izoláciu je, ak sa muž snaží ženu oddeliť od jej kamarátov, kamarátok alebo rodiny. Násilník sa snaží v žene vzbudiť dojem, že ona je tá jediná, ktorá ho chápe, a že sami si vystačia.

 

V mnohých prípadoch nejde ani o priamy zákaz stretávania sa s priateľmi, priateľkami alebo rodinou, ale skôr o manipuláciu napríklad ohováraním alebo očierňovaním iných osôb, ktoré spôsobí, že sa žena izoluje z vlastnej vôle. Často sa stáva, že žena obmedzí svoje koníčky a stratí záujem o veci, ktoré jej predtým robili radosť.

 

Žena tak zostáva v násilnom vzťahu izolovaná od svojich sociálnych kontaktov a je pre ňu omnoho ťažšie zo vzťahu odísť.

Dávajte preto pozor nielen na seba, ale aj na svoje priateľky, ktoré s vami z nevysvetliteľných dôvodov prerušili kontakt.

ŽIARLIVOSŤ

Strach, že stratíme milovanú osobu, je normálnou súčasťou života a zdravá miera žiarlivosti vo vzťahu býva takisto prirodzená. Ale žiarlivosť vyplývajúca z pocitu vlastníctva druhej osoby predstavuje veľký problém. Ak chce byť tvoj partner stále s tebou, lebo si myslí, že keď si bez neho, si mu neverná, nie je to v poriadku. Dôvera je veľmi dôležitou súčasťou každého vzťahu.

PONIŽOVANIE A NEUSTÁLA KRITIKA

Je normálne, ak sa z času na čas vtipne podpichnete. Smiať sa je zdravé a urobiť si sem-tam zo seba srandu je ok. Ponižovanie, urážky alebo vulgárne nadávky sa ale určite za zábavné považovať nedajú. A je jedno, či sa to deje doma alebo na verejnosti, v škole alebo v partii. Ak ti vulgárne nadáva, ak ťa nazve „frigidnou“ preto, že si s ním včera nechcela mať sex, alebo sa ti vysmieva, že si neschopná či tupá, nie je to v poriadku.

Nepáči sa mu tvoja postava. Nepáči sa mu, ako sa obliekaš. Tvoje šaty sú príliš „vyzývavé“. Nemala by si nosiť sukne, rifle ti seknú viac. Nepáči sa mu, keď sa maľuješ. Všetko, čo navaríš, ofrfle.

Ženy žijúce v násilných vzťahoch sa často sťažujú, že nič, čo urobia, nie je pre partnera dosť dobré. Týka sa to dôležitých vecí ako práca alebo výchova detí, ale aj úplných drobností ako usporiadanie riadu v kuchynskej linke.

Neustále ponižovanie a nekonštruktívna kritika ti môžu kompletne zničiť sebavedomie a sebadôveru. A to nedovoľ nikomu. O tom láska naozaj nie je.

CITOVÉ VYDIERANIE A MANIPULÁCIA

Ak ťa niekto núti alebo manipuluje do niečoho, čo nechceš alebo sa na to ešte necítiš, je pravdepodobné, že mu viac záleží na sebe než na tebe.

Ak niečo nechceš urobiť, tak to jednoducho nerob. Je dôležité, aby si mala stanovené hranice, čo ti je príjemné a čo už nie. A tieto hranice by mal tvoj partner rešpektovať.

VÝBUCHY ZLOSTI

Keď sa naštve alebo opije, je agresívny. Keď ste doma, kričí, búcha po stole, znenazdajky tresne dverami alebo rozbije tanier. Ide o znak toho, že má problémy ovládať svoju agresivitu, a hoci to nie vždy musí nevyhnutne viesť k fyzickému napadnutiu partnerky, už len vyvolávanie strachu je prejavom násilia.

AKO SPOZNAŤ MANIPULÁTORA

Je dôležité, aby si vedela rozoznať, kedy násilník manipuluje s tvojimi citmi. Nie je to však také ľahké, ako sa môže zdať. Manipulácia sa totiž stupňuje len nebadane, preto si človek ani nemusí uvedomovať, čo sa deje. Našťastie, emocionálna manipulácia sa odhaliť dá, pokiaľ vieš, čo máš hľadať.

Ak máš podozrenie, že máš dočinenia s manipulátorom, odpovedz na týchto 9 otázok a zisti to:

Núti ťa daná osoba pochybovať o vlastnej pamäti, mentálnom zdraví alebo úsudku? Emocionálni manipulátori sú neuveriteľne zruční klamári. Napríklad tvrdia, že k incidentu nedošlo, aj keď sa stal. Sú v klamaní takí dobrí, že nakoniec spochybníš samu seba. Tvrdenie, že problém je len výplodom tvojej fantázie, je mimoriadne silný spôsob emocionálnej manipulácie.

 

Sú ich slová a skutky v súlade? Emocionálni manipulátori ti povedia presne to, čo chceš počuť, ale pritom robia presný opak. Napríklad ti sľubujú podporu, ale keď príde čas ju prejaviť, predstierajú, že tvoje potreby alebo prosby sú neprimerané. Je to len ďalší spôsob, ako oslabiť tvoju dôveru vo vlastný rozum.

Zvaľuje na teba daná osoba vinu?

Manipulátori sú odborníci na prenesenie viny na obeť. Ak napríklad povieš niečo, čo ťa trápi, manipulátor ťa donúti cítiť sa previnilo za to, že si sa o tom vôbec zmienila. Často máš pocit, že všetko, čo robíš, je zlé a že bez ohľadu na to, o aký problém ide, je to tvoja chyba.

 

Stavia sa daná osoba do pozície obete?

Bez ohľadu na to, čo manipulátori urobia alebo povedia, chybu urobil vždy niekto iný. Niekto ich prinútil, aby to urobili – a zvyčajne si to ty. Emocionálni manipulátori za nič nenesú zodpovednosť.

 

Máš pocit, že ide na niektoré veci prirýchlo?

Emocionálni manipulátori často vo vzťahu preskočia pár krokov. V skorých štádiách vzťahu pôsobia ako veľmi citliví a zraniteľní, ale je to len pretvárka. Manipulátor chce donútiť obeť, aby k nemu cítila ľútosť alebo zodpovednosť za jeho pocity.

Vťahuje daná osoba ostatných ľudí do svojich problémov?

Manipulátori sú často emocionálne čierne diery. Nech sa cítia akokoľvek, nútia ostatných, aby sa cítili rovnako, pretože sa spoliehajú na ich súcit. Ak má manipulátor zlú náladu, všetci to vedia. Navyše je taký zručný, že okrem toho, že každý vie o jeho nálade, ešte aj za ňu cíti zodpovednosť. To nepriamo núti obete, aby cítili povinnosť zlepšiť mu náladu.

 

Zmenila sa niekedy ich ochota pomôcť na výhovorky?

Emocionálni manipulátori najprv dychtivo súhlasia s tým, že človeku pomôžu, a potom sa správajú ako mučeníci. Poskytnutie akejkoľvek pomoci alebo podpory je odrazu pre nich obrovské bremeno. Cieľom je, aby ťa donútili cítiť, že im niečo dlhuješ.

Začínaš mať pocit, že sa daná osoba stále tvári, akoby sa mala vždy horšie než ty?

Bez ohľadu na to, aké problémy máš, emocionálni manipulátori to majú horšie. Podkopávajú závažnosť tvojho problému tým, že ti pripomínajú, že ich problémy sú závažnejšie. V podstate sa ti tým snažia naznačiť, že sa nemáš právo sťažovať.

 

Máš pocit, že táto osoba zneužíva tvoje slabé miesta?

Emocionálni manipulátori poznajú tvoje slabé stránky a často tieto informácie použijú proti tebe. Ak máš napríklad problém so svojou váhou, komentujú to, čo ješ alebo čo si obliekaš. Poznatky o tom, ako sa cítiš, používajú na to, aby tebou manipulovali a nie na to, aby si sa cítila lepšie.

Najlepší spôsob, ako zabrániť toxickým manipulátorom využívať ťa pre ich vlastné účely, je nekompromisne ich vymazať so svojho života. Ak s manipulátormi pracuješ a musíš s nimi teda tráviť čas, najlepší spôsob je stanoviť si hranice.

 

Ak dokážeš manipulátorov rozpoznať, je pre teba ľahšie predvídať ich správanie a rozumieť mu. To ti umožní racionálne premýšľať, kedy a kde je nevyhnutné s nimi komunikovať. V iných prípadoch si sama určíš hranice. Treba to ale robiť vedome a proaktívne.

bottom of page