top of page
co je v praci_ENG_banner_1920x1080 kopie

ČO JE V PRÁCI

TREST ZA MATERSTVO

Keď žena na pracovisku rozpráva o svojich deťoch, často jej ostatní ľudia prisudzujú charakteristiky ako rozptýlená alebo neprofesionálna. Keď hovorí o svojich deťoch muž, považujú ho za starostlivého a láskavého človeka.

 

Z výskumov vieme, že ženy, na ktorých vidno tehotenstvo, sú na pracovisku považované za menej kompetentné, menej spoľahlivé, menej autoritatívne, menej racionálne a naopak precitlivenejšie ako bezdetné ženy.

Ako trest za materstvo sa v sociológii označuje fenomén, keď sú matky na trhu práce znevýhodnené oproti bezdetným ženám a ešte viac v porovnaní s pracujúcimi mužmi. Pracujúce matky sú systematicky znevýhodňované pri odmeňovaní. Sú považované za menej spôsobilé a menej zanietené pre prácu, majú nižšiu pravdepodobnosť prijatia do zamestnania alebo menšie šance na povýšenie.

Výskumy potvrdzujú, že byť mamou vedie k diskriminácii na trhu práce. Výskumy efektivity práce ale zároveň ukazujú presný opak. Mamy, najmä tie, ktoré majú dve alebo viac detí, sú v skutočnosti vysoko produktívnymi zamestnankyňami a manažérkami.

momwork-01.jpg

PREČO BY ŤA MALO ZAUJÍMAŤ

Predstav si, že si žena a deti nechceš alebo ich ešte dosť dlhý čas neplánuješ mať. Napriek tomu môže tvoj šéf či šéfka celý čas počítať s tým, že otehotnieš, a len na základe toho ti napríklad neponúkne nejaký projekt, nepočíta s tvojím povýšením alebo ťa dokonca vôbec nezamestnajú.

Je jasné, že nespravodlivé zaobchádzanie s tehotnými ženami alebo matkami sa napokon dotkne aj ich partnerov a rodín. Diskriminácia sa týka nás všetkých a len ak si všetci budeme pozornejšie všímať nespravodlivosť, môžeme spoločne urobiť zmenu.

 

Koniec koncov, z rovnosti profitujeme všetci. Pozri si viac TU.

bottom of page