top of page
harassment_banner_1920x1080 (1).png

ČO JE OBŤAŽOVANIE

KYBERNETICKÉ OBŤAŽOVANIE

Ak si žena, máš telefón a prístup na internet, je až 50 % šanca, že ti niekto niekedy poslal nahú fotku svojho rozkroku, hoci si o to vôbec nemala záujem. A je takmer stopercentne isté, že sa ti po otvorení fotky na tvári objavil znechutený výraz a telefón si radšej na chvíľu odložila.

Nevyžiadané fotky pohlavných orgánov sú formou kybernetického sexuálneho obťažovania.

psik.jpg

Ku kybernetickému obťažovaniu dochádza prostredníctvom emailov, textových alebo online správ a internetu. Môže mať veľa podôb:

  • emaily, textové alebo online správy so sexuálnym podtextom, 

  • nevhodné alebo urážlivé návrhy na sociálnych sieťach alebo internetových četoch,

  • hrozby fyzického alebo sexuálneho násilia v emailoch, textových alebo online správach,

  • nenávistné prejavy (hate speech), ktoré človeka očierňujú, urážajú či ohrozujú na základe jeho pohlavia, rasy, vierovyznania alebo sexuálnej orientácie.

Podľa prieskumu Agentúry Európskej únie pre základné práva je na Slovensku najvyššia miera výskytu kybernetického obťažovania zo všetkých členských štátov EÚ: Až 13 % žien zažilo formu kybernetického obťažovania za posledný rok. Priemer EÚ je pritom 5 %.

grafOPRAVA03.jpg

Zo zisťovania Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie v Bratislave vyplýva, že so sexuálnymi narážkami a komentármi na internete má skúsenosť 37,0 % dievčat a 22,0 % chlapcov.

 

36,4 % dievčat a 14,9 % chlapcov zažilo, že ich niekto na internete presviedčal alebo nútil, aby mu poslali svoju fotografiu alebo video a 25,9 % dievčat a 16,3 % chlapcov uvádza, že na internete zažili sexuálne obťažovanie.

Pozrite si film V SIETI

PRENASLEDOVANIE

Stalking je opakované, nechcené, systematické, dlhodobé obťažovanie nevyžiadanými esemeskami, emailami, rôznymi druhmi četu, telefonátmi, nežiaducou pozornosťou alebo dokonca cieleným sledovaním. Znižuje kvalitu života obete a ohrozuje jej bezpečnosť.

Prečo si ho (alebo ju) skrátka nezablokuješ?

Prenasledovatelia (stalkeri) obvykle neprestanú po prvom zablokovaní. Vytvárajú si stále nové účty alebo obeť kontaktujú cez stránky, na ktorých zablokovanie nie je možné.

Existujú prípady, keď stalker poslal svojej obeti stovky emailov, esemesiek alebo sa ju po všetkých neúspešných pokusoch snažil kontaktovať tak, že jej na účet poslal jeden cent a správu vložil do kolónky „správa pre prijímateľa”.

Veľa ľudí má prirodzenú tendenciu takéto správy automaticky vymazávať. Odporúčame ti to však nerobiť. Práve naopak, všetko treba ukladať, lebo ich možno budeš neskôr potrebovať.

Keď to zájde priďaleko, je dôležité vedieť, že na Slovensku je stalking považovaný za trestný čin nebezpečného prenasledovania. Ak cítiš obavy o svoju bezpečnosť, nečakaj a určite sa obráť na políciu.

Kto iného dlhodobo prenasleduje takým spôsobom, že to môže vzbudiť dôvodnú obavu o jeho život alebo zdravie, život alebo zdravie jemu blízkej osoby alebo podstatným spôsobom zhoršiť kvalitu jeho života, tým, že

stalking02.jpg

Prenasledovanie dokáže byť traumatické. Môže vyvolávať nočné mory, zhoršovať spánok, spôsobiť depresiu alebo dať pocit, že už nemáš kontrolu nad svojím životom. Tieto reakcie sú úplne prirodzené. Iste pomôže, ak sa s tým zveríš svojim kamarátom, kamarátkam alebo rodine.

Nebezpečné prenasledovanie môže prerásť až do trestného činu nebezpečného vyhrážania, pred ktorým ťa tiež chráni trestný zákon.

Kybernetické prenasledovanie zažilo 8 % žien na Slovensku od veku 15 rokov, pričom európsky priemer je 5 %.

grafOPRAVA04.jpg
bottom of page